Saturday, September 17, 2011

Meijer ad match-ups for September 18th - September 24th


  • Here are the match-ups for Meijer this week! These match-ups are with the coupons from the Columbus Dispatch, Ashland Times Gazette and Cleveland Plain Dealer. The layout of the store is from Ontario, Ohio
  • Meijer will double 2 alike coupons up to $0.50 per transaction.
  • Meijer mealbox coupons will not double.
  • Don't forget to get a rain check if the product you are looking for is out of stock.
  • You cannot get a rain check on price drop items.
  • Price Drop items are unadvertised deals at Meijer. Items marked with (pd - and a date), are price drops, they are not shown in the ad.
  • You can use a manufacture coupon with a Meijer Mealbox coupon!
  • RED = FREE
  • Mperks CAN be combined with a manufacture coupon! mPerks are limit 1 per phone number!

I have updated the list.  Price drops included!!  9:00 p.m. Sat. night!


Produce


Red Potatoes 5lb. bag - $2.49

Idaho Russet Potatoes 5 lb. - $2.00

Jumbo Cantaloupes - $1.67

Honeycrisp Apples - $1.69 lb.

Red, Black or Green Grapes - $1.18 lb.

Chaquita Bites - $1.00 (reg. price)
- $1.00/2 (8-21-11 SS)
Final cost - $0.50 ea. wyb2


Meat

 Certified Angus Beef Ground Beef from Chuck - $2.49 lb.


Tyson Fresh Boneless Skinless Chicken Breasts - $1.79 lb. - *good price


Johnsonville Breakfast Pork Sausage links or patties - $2.50
- $0.55/1 (8-14-11 SS)
Final cost - $1.95

Fresh Pork Spareribs - $1.99 lb.- *good price

Sugardale Whole Boneless Ham - $1.89 lb.

Plumrose Sliced Bacon 16 oz. - $3.29

Meijer Rotisserie Chicken - $4.99

Stacy Pita Chips - $3.00 - these are located in the Deli are
- $0.55/1 (6-26-11 SS)
Final cost - $2.45

Hillshire Farm Deli Select 8-9 oz pkg. (re-usable tubs) - $3.00
- $0.35/1 (9-18-11 RP)
Final cost - $2.30

Hormel Party Trays - $9.89 (pd -10-09)
- $2.00/1 printable
Final cost - $7.99

 
Frozen


T.G.I. Friday's Entrees 12 oz - $2.50
- $1.00/1 (8-14-11 SS)
**Buy 2, get $1.00 off instantly
Final cost - $1.00 ea. wyb2 - *good price

Michelina's Entrees - $0.89
- $1.00/5 printable
Final cost - $0.69 ea. wyb5

Digiorno Pizza or Stouffer's Family Size Entrees - $5.00
- $1.00/1 (9-11-11 RP) - Digiorno
- $1.00/1 printable - Stouffers
Final cost - $4.00
**Buy 2 Digiorno Pizzas and get 1 Edy's 1.5 qt. Ice Cream FREE = $2.66 per item!!  **good price

Healthy Choice Complete Meals - $2.20 ea.
- $1.00/3 printable
Final cost - $1.86 ea. wyb3
**Buy 5, get 1 Healthy Choice Lunch Steamer FREE

Green Giant Frozen Vegetables 7-10 oz - $1.00
- $1.00/4 printable
or - $0.80/4 printable
or - $0.60/3 (9-11-11 SS)
Final cost - $0.75 ea. wyb4

Jack's Original Pizza - $2.50
- $0.55/1 (9-11-11 RP)
Final cost - $1.95

DiGiorno 200 Cal. Pizza - $2.50
- $1.00/2 (7-31-11 RP)
Final cost - $2.00 ea. wyb2

Tai Pei frozen Entrees - $2.00
- $1.00/4 mealbox
Final cost - $1.75 ea. wyb4


*New* - Hot Pockets - $2.00
- $1.00/2 printable
Final cost -  $1.50 ea. wyb2

Coles Mini Loaf Garlic Bread - $1.49 (pd-10-02)
- $0.50/1 printable
Final cost - $0.49

New York Garlic Bread and Sticks - $2.00 (pd-10-09)
- $0.40/1 (9-18-11 SS)
Final cost - $1.20

Bagel-fuls - $2.00 (pd - 9-25)
- $0.55/1 printable
Final cost - $1.45
*I have a $0.55/1 mPerks coupon in my account, so check yours!

Jimmy Dean Frozen breakfast bowls - $2.50 (pd-10-09)
- $1.00/2 (8-28-11 RP)
Final cost - $2.00 ea. wyb2

Sara Lee Oven Fresh Frozen Pies - $3.99 (pd-10-09)
- $1.00/1 (8-7-11 RP)
Final cost - $2.99

White Castle Hamburger/Cheesburger 6 ct. - $4.00 (pd - 10-09)
- $0.50/1 (8-28-11 SS)
Final cost - $3.00

Totino's Pizza - $1.25 (reg. price)
- $1.00/4 mPerks - this mPerks says it can not be combined with any other coupon
or - $1.00/4 printable and here
Final cost - $1.00 ea. wyb4

Aisle 4

Maxwell House International Coffee - $3.00
- $1.00/2 printable
Final cost - $2.50 ea. wyb2

Swiss Miss Hot Chocolate - $1.25 (pd-10-09)


Aisle 6


Kool-Aid Unsweetened Drink Mix - $0.10 ea.
- buy 5, get 5 FREE mPerks
Final cost - $0.05 ea. wyb 10

Juicy Juice 6/10 oz bottles - $3.00 (pd-9-25)
- $0.50/1 printable
Final cost - $2.00

*Buy 3 Hawaiian punch gallons or 6/10oz bottles, get 1 free - 10-08 - 1 per transaction

Aisle 7

Jones Chips - 9 oz - $2.59 (pd - 9-25)


Herr's Chips 8 oz - $1.99 (pd - 9-18)


Tom's Hot Fries or Bacon Cheddar Fries - 8 oz - $1.69 (pd - 9-18)


Terra Chips - $3.59 (pd - 9-18)
- $1.00/1 (8-28-11 SS)
Final cost - $2.59


Aisle 8

Hostess Cinnamon Rolls - $1.50 (pd - 10-09)
- $1.00/1 printable - no longer available
Final cost - $0.50

Meijer Slip Top White or Wheat Bread, Hamburger or Hot Dog Buns - 2/$2.22

Aunt Millies Breakfast Swirl Breads, English Muffins, or Bagels - b1g1 free


Pepperidge Farm Goldfish Bread - $2.99 (pd-10-09)
- $0.50/1 (9-18-11 RP)
Final cost - $1.99

Aisle 9

Kellogg's 8 ct. Pop-tarts - $2.00
- $1.00/3 (8-28-11 RP)
Final cost - $1.66 ea. wyb3

Kellogg's Rice Krispies Treats - $2.50
- $1.00/2 (8-7-11 RP)
Final cost - $2.00 ea. wyb2

Kellogg's Cereal Frosted Mini Wheats Little Bites or Raisin Bran - $2.50
- $1.00/2 (8-28-11 RP) or (9-11-11 RP)
Final cost - $2.00 ea. wyb2

Quaker Chewy Granola Bars - $2.00
- $1.00/2 (8-28-11 RP)
Final cost - $1.50 ea. wyb2
*Buy any 4 Quaker items, get 1 Tropicana Juice 59oz free

Carnation Essentials 10 packets - $4.59 (pd-9-25)
- $1.00/1 (7-31-11 RP)
or - $1.00/1 printable
Final cost - $3.59

General Mills Bars or Milk & Cereal bars - $2.50 (pd-10-09)
- $0.50/1 printable
Final cost - $1.50

Emerald Breakfast on the go - 5 pouches - $2.50 (pd - 9-18)
- $0.75/1 (8-7-11 RP or 9-11-11 RP)
Final cost - $1.75

Nature Valley Trail Mix Bars - $2.50 (pd-10-09)
- $0.50/1 (8-28-11 SS)
Final cost - $1.50

Brach's Mandarin Orange Candy Slices - $2.29 (pd - 9-25)
-$0.50/1 (July All You)
or - $1.00/2 (8-21-11 SS)
Final cost - as low as $1.29



Aisle 10

Stove Top Stuffing - $1.25
- $0.50/1 (9-11-11 SS)
Final cost - $0.25 - *excellent price!

Velveeta Skillet Dinner - $1.67 - we LOVE the Nacho Supreme flavor!!
- $1.00/1 (8-21-11 SS)
Final cost - $0.67 - **good price


French's French Fried Onions 6 oz - $2.50
- $0.75/3 mealbox - use 1 coupon
- $0.50/1 (9-11-11 SS) - use 3 coupons, 3rd one will not double
Final cost - $1.42 ea. wyb3 - *good price
*There is also a $0.30 printable.  - go to coupon tab, and you will have to register to get the coupons.
Use 1 mealbox, 2/$0.50, 1/$0.30 = $1.38 ea. wyb3


Nutella Hazelnut Spread 13 oz - $2.50
- $1.00/1 (8-28-11 RP)
Final cost - $1.50 *good price

Welch's Grape Jelly or Jam 32 oz. - $1.67
- $0.35/1 (7-31-11 SS)
or - $0.75/1 printable
Final cost -  $0.92 - $0.97


Brooks Chili Beans 30.5 oz - $1.50
- $1.00/4 mealbox
Final cost - $1.25 ea. wyb4


Zatarain's Rice Mix - 25% off
- $1.00/5 mealbox
Final cost - ?


Rice A Roni or Pasta Roni - $1.00
- $1.00/5 mealbox
Final cost - $0.80 ea. wyb5

Del Monte Fruit 14.5 -15.25 oz. - $1.25
- $1.00/5 mealbox
Final cost - $1.05 ea. wyb5

Dole Pineapple 20 oz - $1.25
- $0.50/2 printable
Final cost - $0.75 ea. wyb2


Aisle 11


Chi-Chi's Salsa 16 oz - $1.25
- $0.50/2 mealbox or HCW
Final cost - $1.00 ea. wyb2

Meijer Soft Tortillas 10 ct. - $0.99 - *good price

DelMonte Tomatoes 14.5 oz.  - $0.99
- $1.00/5 mealbox
Final cost - $0.79 ea. wyb5

LaChoy Chicken or Beef Chow Mein, Beef Pepper or Sweet and Sour Chicken bi-packs - $2.49
- $1.00/2 mealbox
Final cost - $1.99 ea. wyb2

Taco Bell products 50% off

Taco Bell Dinner Kits - $1.29
Taco Bell Hard Shells 12 ct - $0.62
Taco Bell Hard Shells 18 ct. - $1.09
Taco Bell Salsa 16 oz - $0.88
Taco Bell Refried Beans 16 oz - $0.54
Taco Bell Mild Sauce - $0.65
Taco Bell Mild Con queso - $1.49


Ragu Pasta Sauce - $1.50
- $0.75/2 (9-11-11 RP)
Final cost - $1.13 ea. wyb2


Kikkoman Soy Sauce (less sodium) 15 oz. - $2.79 (pd - 10-2)
- $1.00/1 printable
Final cost - $1.79


Kikkoman Soy Sauce 10 oz - $1.49 (pd - 10-2)
- $1.00/1 printable - same link as above
Final cost - $0.49


Kikkoman Oyster Sauce 12.4 oz - $1.59 (pd-10-2)
- $1.00/1 printable - same link as above
Final cost - $0.59

 

Kikkoman Rice Vinegar 10 oz - $1.35 (pd - 10-2)
- $1.00/1 printable - same link as above
Final cost - $0.35

 Kikkoman Sweet & Sour Sauce 11.5 oz - $1.49 (pd-10-2)
- $1.00/1 printable - same link as above
Final cost - $0.49


Kikkoman Teriyaki Sauce 10 oz - $1.49  (pd-10-2)
- $1.00/1 printable - same link as above
Final cost - $0.49


Hunt's Tomato Sauce 8 oz - $0.50 (pd - 10-09)

 
Aisle 12

Hunt's Ketchup 24 oz - $1.00
- $0.35/1 (found inside Banquet frozen meal box)
Final cost - $0.30
**The mealbox for Hunt's Ketchup is for the 35 oz....please do not use it on the 24 oz. bottle.


Hellmann's Real Mayo 15 oz - $2.50
- $1.00/2 mPerks - (1time use)
or - $1.00/2 mealbox - you cannot use both the mealbox and mPerks
Final cost - $2.00 ea. wyb2

Spam Lunch Meat 12 oz - $2.00
- $0.75/2 mealbox
Final cost - $1.63 ea. wyb2

Starkist Tuna, Tuna Salad or Salad Creations - 20% off
- $1.00/2 mealbox
Final cost - ?

Hormel White and Dark Chicken 10 oz. or Breast of Chicken 12.5 oz - $2.00
- $0.55/2 printable
Final cost - $1.73 ea. wyb2

Campbell's Chunky Soup - $1.50
- $0.50/4 (8-14-11 SS and 9-11-11 SS)
or - $0.50/3 printable
or - $0.50/2 printable
Final cost - as low as $1.00 ea. wyb2

Hormel Compleats - $1.99 (pd-10-09)
- $0.75/1 printable
Final cost - $1.24


Aisle 13


McCormick Spices or Pure Vanilla Extract - 25% off
- $1.00/2 mealbox
Final cost - ?

Jell-O Gelatin Mix - $0.50
- $0.50/3 mealbox
Final cost - $0.33 ea. wyb3

Pompeian Olive Oil, Vinegar or cooking wine - 33% off
- $1.00/1 printable - Olive Oil
- $0.50/1 printable - Vinegar
and - $1.00/1 mealbox
Final cost - ?

Truvia Sweetner packets 40 ct. - $3.49 (pd-10-02)
- $1.00/1 (9-11-11 RP)
- $0.75/1 printable
Final cost - as low as $2.49


Aisle 14


Purex Liquid Laundry 60 and 72 oz. - $2.99
**the manufacture coupon for the $2.00/1 Purex is for 128 oz or larger.  Please do not use the coupon for the lower ounces.


Tide Liquid Laundry 150 oz - $17.99
- $0.50/1 (8-28-11 PG)
Final cost - $16.99
**Bonus, Buy any 1 Tide 150 oz, get $5.00 off your next shopping trip via Meijer Custom Coupon.  Limit 1 per transaction


Cascade Action pacs 16-20 ct. - $3.99
- $1.00/1 (8-28-11 PG)
Final cost - $2.99

Dawn Dish Detergent - 30-38 oz - $3.99
- $0.50/1 (8-28-11 PG)
Final cost - $2.99

Gain Liquid Dish Soap - $2.00 (pd-9-25)
- $0.50/1 (8-14-11 RP)
Final cost - $1.00

Mr. Clean Magic Erasers 2 pk - $2.50 (pd-10-2)
- $0.50/1 (8-28-11 PG)
Final cost - $1.50
*the 4ct is reg. price $3.99, so with the $0.50 coupon, it will be $2.99 (which is $1.49 for 2)

SOS Pads - $2.00 (pd-9-25)

Easy Off BBQ or Oven cleaner 16 oz - $4.79 (pd-9-25)
- $0.50/1 (9-11-11 SS)
Final cost - $3.79

Lime Away 16 oz - $2.99 (pd-9-25)
- $0.75/1 (9-11-11 SS)
Final cost - $2.24


Aisle 15

Chinet Plates, Platters, or Comfort Cups - $2.50
- $1.00/1 printable
Final cost - $1.50

Vanity Fair plates & napkins - $2.00
- $0.55/1 (8-14-11 RP)
Final cost - $1.45


Dairy/Refrigerated

Pillsbury Crescent Rolls - $1.67
- $0.50/2 printable
or - $0.40/2 (9-11-11 SS)
or - $0.50/2 mPerks - this coupon cannot be combined with any other coupon. (1 time use)
Final cost - as low as $1.17 ea. wyb2

Pillsbury Sweet Rolls - $1.67
- $0.40/2 printable
or - $0.40/2 printable
or - $0.40/2 printable
or - $0.30/1 (9-11-11 GM)
Final cost - as low as $1.07

Meijer Chunk Cheese 24 oz - $4.99
Meijer singles cheese - $2.49
**Buy Meijer Brand Cheese Items......buy 3, get $1.00 off your next purchase of cheese, buy 4, get $2.00, buy 5 or more, get $3.00 off your next purchase of cheese.


Smart Balance Buttery Spread - $2.50
- $1.00/2 mealbox
and - $0.75/1 printable
Final cost -  $1.25 ea. wyb2


Coffee-mate Liquid Creamer 16 oz - $1.67
- $0.50/1 printable -  no longer available
Final cost - $0.67 - *good price


Kraft Philadelphia Cream Cheese Tubs - $1.99
- $1.00/2 printable - may not be available anymore.
Final cost - $1.49 ea. wyb2 - *good price


Kraft Natural Cheese Slices - $2.00
- $0.50/1 printable - BIG slices only
Final cost - $1.00 - *good price


Dannon All Natural or Light & Fit Yogurt 32 oz. or Activia Tub 24 oz - $2.00
- $1.00/2 mealbox
Final cost - $1.50


Heluva Good French onion dip - 12 oz - $1.19 (pd - 9-25)
- $0.50/1 printable
Final cost - $0.19 - **good price

HBA & Other
 
LA Looks Styling Gel - $1.69 (pd - 9-25)
- $1.00/1 (7-31-11 RP)
Final cost - $0.69 - *good price


PediaSure Toddler Drinks - $9.49
- $2.00/1 (9-18-11 SS)
Final cost - $6.49
 
Degree Invisible Solid or Deodorant - $1.99
- $0.75//1 (8-28-11 RP)
Final cost - $1.24
 
Sally Hansen Nail Color, treatment, or beauty tools - b1g1 50% off
- $1.00/1 (7-31-11 RP) - nail treatment
- $1.00/1 (7-31-11 RP) - beauty tool
- $1.00/2 (7-31-11 RP) - nail color
 
Nice'n Easy Color Blend Hair Color - $6.49
- $2.00/1 (8-28-11 PG)
Final cost - $4.49
 
Crest Toothpaste 6.4 oz - $1.89
- $0.50/1 (8-28-11 PG)
Final cost - $0.89
 
Colgate Wisp 4 ct. - $1.49
- $0.50/1 printable - sign up required - coupon link is half way down page
Final cost - $0.49

3 comments:

Anonymous said...

The coffeemate coupon does not work-it said there are no available offers once I clicked the print button.

Ginger said...

sorry, I took the coupon off.

Jamie said...

Thank you!